Piąta edycja budżetu obywatelskiego przed nami

Trwają przygotowania do rozpoczęcia w marcu 2017 r. pierwszego etapu budżetu obywatelskiego – przyjmowania propozycji projektów przygotowanych przez mieszkańców Gdańska. 

Propozycje projektów składać będzie można przez cały marzec. Tradycyjnie formularz wniosku wypełnić należy w systemie elektronicznym, zebrać poparcie 15 mieszkańców dzielnicy (projekt dzielnicowy) lub Gdańska (projekt ogolnomiejski), a następnie przekazać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W tym roku z budżetu Gminy Miasta Gdańska na projekty mieszkańców przeznaczonych jest 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach. Szczegółowy podział kwot na poszczególne dzielnice tutaj.

 

Zasady i regulamin obecnej edycji budżetu obywatelskiego nie ulegną większym zmianiom. Jedna z bardziej znaczących zmian dotyczyć będzie rezygnacji z obowiązku zameldowania mieszkańców, którzy chcą złożyć projekt lub zagłosować. Każda osoba, która zadeklaruje, że jest mieszkańcem Gdańska bądzie mogła wziąć udział w budżecie obywatelskim. To jeden z postulatów osób, które wypełniły ankietę ewaluacyjną w 2016 roku. Pozostaje natomiast granica 16 lat.

Propozycja zmiany, która równie często pojawiała się wśród mieszkańcow to wydłużenie okresu realizacji projektów. Od tego roku zmiana ta zostanie wprowadzona – projekty wybrane we wrześniowym głosowaniu będą realizowane w latach w 2018 i 2019 roku. Okres dwuletniej realizacji przewidywany jest dla projektów, które z uwagi na zakres zadania nie są możliwe do wykonania w ciągu jednego roku.

Wkrótce ogłoszone zostanie zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska wraz z regulaminem, w którym zawarte zostaną zasady obecnej edycji. A już teraz zachęcamy gdańszczan do zastanowienia się co chcieliby zmienić w swoich dzielnicach lub w Gdańsku.