Rondo im. Stanisława Kowalskiego

W Gdańsku – Chełmie rondu położonemu na skrzyżowaniu ulic: Nieborowskiej i Wilanowskiej, nadaje się nazwę Rondo im. Stanisława Kowalskiego.
Z wnioskiem o nadanie nazwy Rondo im. Stanisława Kowalskiego wystąpił Komitet obrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN-KŚZpNP w Gdańsku.
Stanisław Kowalski – urodzony 6 sierpnia 1938 r. w Chojnicach. Naukowiec, elektronik i matematyk, filozof, publicysta, nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej. Po wypadkach radomskich w 1976 r. zaangażował się w działalność opozycyjną. Poparł Wolne Związki Zawodowe. Od września 1980 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Założycielskiego ,,Solidarności” Politechniki Gdańskiej. Od lutego 1981 r. redagował Serwis Informacyjny ,,Solidarność” Politechniki Gdańskiej, pismo, które było nie tylko źródłem niezależnych informacji o aktualnych wydarzeniach w kraju, ale także dzięki wierności takim wartościom jak prawda, sprawiedliwość i wolność, dawało olbrzymie wsparcie duchowe wielu ludziom. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności: był redaktorem biuletynów wydawanych przez Oddział Solidarność Walcząca Trójmiasto. Aresztowany 20 grudnia 1981 r., skazany przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na 1,5 roku więzienia i osadzony w Zakładzie Karnym w Potulicach. 20 lutego 1985 r. został ponownie aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Uniewinniony 11 lipca 1985 r. przez Sąd Rejonowy w Gdańsku, zwolniony, w wyniku rewizji prokuratora skazany w II instancji na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (2007) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015). Zmarł 20 stycznia 1987 r. w Gdańsku.